Naujas filmas apie senas tiesas

Mantas Vaitkus
2015-12-31
„Bananiniai blynai ir lipnūs ryžiai“

 Iš tiesų sena kaip pasaulis tiesa, žmogui reikia kito. Ir draugas nuo pat tada, kiek gali save prisiminti, yra tikras vertingų dienų paliudijimas. Juk turėdamas tikrą draugą gali pažinti save, mokytis ir iš jo gyvenimo tiesų, ir klaidų. O kas atsitiktų, jei draugai taptų konkurentai? Į šį klausimą atsakinėja olandų režisierius Daan‘as Veldhuizen‘as dokumentiniame filme „Bananiniai blynai ir lipnūs ryžiai“ (Olandija, Laosas, 2015 m.).

Ne visada skirtingi požiūriai draugus suartina. Suprantama, kitokių interesų draugas gali praplėsti akiratį, gali pasiūlyti vis įvairesnių laisvalaikio praleidimo būdų. Bet Laose esančio kaimelio bičiulių Shai ir Khao atvejis kiek kitoks. Nuo vaikystės buvę draugai nutolsta dėl to, kad Shai iškeliavęs į miestą mokytis grįžo pasikeitęs. Panašu, kad vaikinukas išmoko pagrindinę visų miestų pamoką – svarbiausia reikia greitai ir lengvai įsitvirtinti, kad ir nuošaliame gimtame kaimelyje. Tad po Shai sugrįžimo į namus vyrukai yra labiau konkurentai nei draugai.

Kas yra tylaus nesutarimo priežastis? Ji gana įprasta – noras pasižymėti. Shai prigalvoja įvairiausių verslo idėjų, kad pritrauktų turistų, besilankančių kaimelyje, dėmesį. Tik vaikinui sunku varžytis su kitais dėl tingumo ir atsakomybės stokos: Shai nori pinigų pats nedirbdamas, ieško žmogaus, kuris galėtų įgyvendinti jo idėją, dažniausiai tik sėdi savo parduotuvėje, o nesėkmes bando užmiršti dažnokai išgerdamas. Draugas Khao visai kitoks, neturi nė vienos iš Shai silpnybių. Khao yra paslaugus, darbus nudirba pats, taupo ir neišlaidauja, kad įgyvendintų užsibrėžtą tikslą. Vyras labai rūpinasi savo šeima, nori pasistatyti mūrinį namą. Per filmo aptarimą režisierius patikino, kad Khao svajonę įgyvendino. Taigi abu draugai, atrodo, siekia to paties – įsitvirtinti kaimelio bendruomenėje, tik skirtingi tikslo įgyvendinimo būdai juos ir padaro konkurentus.

Varžytis, rungtis pritinka žaidžiant, kai pagrindinis tikslas – pasismaginti. Aišku, smagu turi būti ir draugaujant. Tik bendraujant visgi svarbiau siekti, kad abu draugai jaustųsi laimėtojai, per bičiulystę realizavę save. Be to, nuo seno žinoma, „kur du stos, visados daugiau padarys“.