,,Nepatogaus kino“ festivalio apžvalga – iš moterų perspektyvos

Sapnų gaudyklė“

Holivude ,,tik“ 93 % filmų sukuria vyrai – tokia skambi frazė papuošė vieną iš ,,Nepatogaus kino“ festivalio plakatų. Taip pat akį traukė ir šių metų simbolis– Oskaras dėvintis moterišką sijoną. Nors ,,Nepatogaus kino“ seansus sudarė net 9 skirtingos programos, sunku paneigti, jog ypatingai daug dėmesio sulaukė lyčių nelygiateisiškumo problema.

Festivalį aplankiusi Organizacijos „Women Make Movies“ vadovė Debra Zimmerman ir pristatė Kim Longinotto filmą ,,Sapnų gaudyklė“. Šis filmas suteikė unikalią galimybę žiūrovams pažvelgti į nutylimą prostitučių pasaulį. Veiksmas vyksta Amerikoje. Pagrindinė veikėja charizmatiška moteriškė Brenda Myers- Powell 25 metus praleido prostitucijoje, bet po stiprių sužalojimų atsidūrė ligoninėje ir ryžosi keisti savo gyvenimą. Ji išsigelbėjo ir pasišventė organizacijai ,,Sapnų gaudyklė“, kurios tikslas padėti mergaitėms, panelėms ir moterims ištrūkti iš seksualinės prievartos gniaužtų. Net keista, kokią didelę įtaką gali turėti vienas žmogus – Myers- Powell priverčia pažvelgti į prostitutes, kaip į aplinkybių aukas, kurioms būtinas supratingumas ir palaikymas. Viso filmo metu juntamas intymus santykis su filmų veikėjais – mes sužinome ir sekame jų istorijas. Tokiu būdu atsiveria tikras ir nepagražintas pasaulis, kuris įtraukia ir lengvai nepaleidžia.

Kitas į moteris žvilgsnį nukreipęs filmas Emanuela Zuccalà, Simona Ghizzoni  ,,Aš dar gyva“ įdomus ne tik tuo, kad kalba apie menkai žinomą sacharavių tautos padėtį, bet ir tuo, kad visa dokumentika pristatoma iš moterų perspektyvos. Nors moters vaidmenį kare paprastai linkstama nutylėti, bet visos filmo herojės įrodo, kad ir jos kare dalyvauja ne mažiau nei vyrai ir yra pasiryžusios kovoti už savo šalies laisvę bei šeimą. Atvirai prabylama apie metų metus trunkančius kalinimus, kankinimus bei prievartavimus. Nuo politikių iki rašytojų, nuo protestuotojų iki namų šeimininkių visos jos drąsios savo tautos atstovės, sudėtingoje Vakarų Sacharos teritorijoje.

Galiausiai lyčių nelygybės temą gvildeno ne tik filmai. Žiūrovai taip pat buvo pakviesti į šokių aikštelę renginyje ,,Nepatogi muzika“. Faktą, kad moterys kūryboje vis dar yra nukeliamos į antrą planą nagrinėjo labai skirtingos asmenybės. Į temą buvo pažvelgta iš radijo laidų vedėjos, dailininkės, menininkės, aktorės, TV laidų vedėjos ir dizainerės perspektyvos. ,,Nepatogus kinas“ atvėrė galbūt ne visiems žinomą ir pastebimą lyčių nelygybės problemą vyraujančią Lietuvoje ir visame pasaulyje.